- Hanke-esittelyn alkuun -

STAHA-työryhmien toiminta

Käynnistyneiden tutkimushankkeiden etenemistä seurataan ja uusien hankkeiden valmistelua tehdään eri alueiden työryhmissä. Työryhmien sihteereiltä saa lisätietoa valmistelusta ja mahdollisuuksista osallistua hankkeeseen. Ohessa lomake työryhmään ilmoittautumista sekä yhteystietojen muutoksia varten lomake PDF-muodossa.
Seuraavassa luettelo ryhmistä ja niiden seuraavista tapahtumista:

1. Elektroniikkateollisuuden tuotantotilat ja -laitteet. Tavoitteena on valmistella ja suunnitella tuotantoa kokonaisvaltaisesti tarkasteleva tutkimus sekä yritysten tuotekehityshankkeita. Työryhmän puheenjohtaja on Terttu Peltoniemi, Nokia Oyj (Puh. 7180 57278, terttu.peltoniemi@nokia.com) ja sihteeri Pasi Tamminen, VTT (Puh. (03) 316 3483, pasi.tamminen@vtt.fi).

2. Kemianteollisuuden tuotantotilat ja -laitteet. Tavoitteena on valmistella ja suunnitella ESD-riskien hallintaa monipuolisesti tarkasteleva tutkimus sekä yritysten tuotekehityshankkeita. Työryhmän puheenjohtaja on Mauri Suuronen, Fortum Oyj, Neste Engineering (Puh. 0204 50 3751, mauri.suuronen@fortum.com) ja sihteeri Raija Koivisto, VTT (Puh. (03) 316 3272, raija.koivisto@vtt.fi).

3. Mittausmenetelmät. Tavoitteena on valmistella ja suunnitella mittausmenetelmien luotettavuutta tarkasteleva tutkimus sekä materiaalien ja tuotteiden vertailumittaushanke. Työryhmän puheenjohtaja on Toni Viheriäkoski, Nokia Oyj (Puh. 071 802 5258, toni.viheriakoski@nokia.com) ja sihteeri Riku Vuorinen, VTT (Puh. (03) 316 3255, riku.vuorinen@vtt.fi).

4. Henkilönsuojaus. Tavoitteena on valmistella ja suunnitella henkilönsuojausta kokonaisvaltaisesti käsittelevä tutkimus sekä yritysten tuotekehityshankkeita. Työryhmän puheenjohtaja on Sakari Anttila, Laitosjalkine Oy (Puh. (03) 336 3111, sakari.anttila@laja.com) ja sihteeri Salme Nurmi, VTT (Puh. (03) 316 3207, salme.nurmi@vtt.fi).

 
 
 

- Hanke-esittelyn alkuun -


19-12-2002 Birgit Multisilta